Czym się zajmuje chirurgia onkologiczna?
Leczenie chirurgiczne wciąż pozostaje jedną z najczęściej stosowanych form terapii u pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą onkologiczną. Obecnie coraz więcej zabiegów chirurgicznych wykonuje się laparoskopowo, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko powikłań, a pacjent szybciej może wrócić do zdrowia.
Radykalne operacje guzów nowotworowych
Właśnie z takimi operacjami najczęściej kojarzy się chirurgia onkologiczna, choć w rzeczywistości jest to tylko jeden z rodzajów przeprowadzanych zabiegów. Operacje radykalne polegają na tym, że usuwa się cały narząd razem z guzem nowotworowym, a nierzadko też z okolicznymi węzłami chłonnymi. Tego typu zabiegi są stosowane np. w chirurgicznym leczeniu raka piersi, raka krtani lub raka żołądka. Wskazania do leczenia chirurgicznego zawsze określa lekarz onkolog, do którego można się umówić na konsultację np. w Lecznicy Onkologicznej Onkolmed.
Zabiegi oszczędzające
U wielu pacjentów onkologicznych zamiast operacji radykalnych przeprowadza się operacje oszczędzające. Leczenie polega na tym, że wycina się guz z odpowiednim marginesem zdrowych tkanek, ale bez usuwania całego narządu. Przykładem takiej operacji jest zabieg oszczędzający pierś, łączony zwykle z radioterapią – leczenie przedoperacyjne może doprowadzić do znaczącego zmniejszenia masy guza, wskutek czego łatwiej będzie przeprowadzić zabieg i ograniczyć jego inwazyjność.
Zabiegi rekonstrukcyjne
Rekonstrukcję wykonuje się przeważnie po zabiegu radykalnym. Do rekonstrukcji używa się albo tkanek własnych pacjenta, albo protez z tworzyw sztucznych – celem operacji jest przywrócenie stanu jak najbardziej zbliżonego do tego sprzed zabiegu onkologicznego.
Zabiegi diagnostyczne i zapobiegawcze
Zabiegi chirurgiczne robione w ramach diagnostyki są zalecane w sytuacjach, gdy inne badania nie są wystarczające do jednoznacznego rozpoznania choroby nowotworowej – podczas zabiegu pobierany jest wycinek chorej tkanki, który następnie trafia do badań histopatologicznych. Z kolei w ramach operacji zapobiegawczej usuwa się tkanki profilaktycznie, aby nie doszło do rozwoju zmiany nowotworowej – jest to leczenie rekomendowane osobom z genetycznymi predyspozycjami do raka. Chirurdzy onkologiczni starają się tak zaplanować zabiegi, by możliwe było połączenie zabiegu diagnostycznego z operacją leczącą.
Źródło: https://znajdzlekarza.abczdrowie.pl/artykuly/chirurgia-onkologiczna
https://www.zwrotnikraka.pl/chirurgia-onkologiczna/